Stor asylmottagning och och inga som helst hänsyn till invånarna i Vallentuna eller deras framtid tycks vara mottot för politikerna i Vallentuna komun. Vi har flera gånger berättat om blivande asylboenden och hur politikerna kör över vallentunaborna. Vi har också berättat om att många invånare i kommunen kokar av ilska över att politikerna fortsätter bedriva en politik som på sikt leder till svenska folkets undergång.
Den som tror att politikerna någonsin kommer att upphöra med det migrationspolitiska projektet lever tyvärr inte i verkligheten. Politikerna kommer att göra vad som står i deras makt för att för att förstöra kommunen.
I april berättade vi om att man planerade ett asylboende på Ekebyvägen. Idag har man nästan byggt färdigt det modulhus som migranterna ska få bo i. Det går mycket fort när det gäller att ta fram resurser till människor som inte borde ha fått sätta foten i vårt land.
Nu har Migrationsverket meddelat att man kommer att skapa ytterligare 422 platser i Vallentuna för ”ensamkommande” migranter från dysfunktionella kulturer i tredje världen. Det innebär att de ska ha fullservice från kommunen och att skolorna kommer att bli ännu mer mångetniska, något som kommunpolitikerna ser fram emot.
Förfallet i Vallentuna fortsätter med full kraft.

Mandatfördelningen i kommunen:
Moderata samlingspartiet, 12
Socialdemokraterna, 10
Centerpartiet, 5
Liberalerna, 4
Miljöpartiet, 4
Sverigedemokraterna, 3
Kristdemokraterna, 2
Vänsterpartiet, 1
Ledamöter i kommunstyrelsen:
Parisa Liljestrand, M, ordf
Sofia Segergren, C, 1:e v ordf
Raimo Vuojärvi, M
Johan Skog, M
Mattias Andersson, C
Ylva Mozis, L
Stig Nyman, KD
Jaana Tilles, S
Ing-Marie Elfström, S
Thomas Arctaedius, S
Nicklas Steorn, MP
Relaterat:
Asylboende byggs på Åby Gärde i Vallentuna
Kommunpolitikerna i Vallentuna livrädda för folklig vrede
Vallentuna bygger ännu fler asylboenden
Vallentuna får integrationssamordnare
Kaos på asylboende i Vallentuna
Minst 144 ”ensamkommande” till Vallentuna 2016
Vallentuna bygger nya hus för ensamkommande